We use cookies to deliver the best experience possible. By using our website, you agree to the use of cookies as described in our Cookie Policy.

Courses For Adults, Contractors & Companies

Call 0800 856 4448 or 01293 529777

Course FinderNew EntrantsDomesticCommercialRenewablesContractor
Back

Search

BackAll Electrical Courses

If you want a career in the electrical industry then you're going to need to access high quality training - delivered by professionals in an intensive, structured and focused way.                                                   Unsure where to start? Use our course advisor to help point you in the right direction.  

Course finder
Pay now

Powering through; Paralympic Roundup

Posted by Chloe Bennett on 7th September 2012

As nineteen year old Jonnie Peacock raced to win Gold last night in the 100m – T44 Final it’s probably safe to say that was a moment in time for Great Britain. Having lost his right leg after a battle with meningitis, Jonnie proved that anything was possible smashing the Paralympic record with 10.90 seconds. His passion to succeed was echoed by the 80,000 strong crowd that chanted his name around the stadium last night. However in true British style, our nation showed the respect the athletes deserved by falling silent in the moments leading to the race.

His astounding performance came in a night where we saw David ‘The Weirwolf’ Weir and Hannah Cookroft claimed their third and second gold of the games respectively.

Our last Paralympic update highlighted the 54 medals won by our athletes, and only four days later I am about to note the additional 54 bring our total medals won to 108! This total exceeds the predicted total of 103 and with three more days to go before the closing ceremony who knows what this high spirited team are capable of?

Medal winners since Monday 3rd September:

Athletics

Gold - Danielle Brown – Women’s Individual Compound - Open

Silver – Mel Clarke - Women’s Individual Compound – Open

Gold – Jonnie Peacock – Men’s 100m – T44

Bronze – Ola Abidogun – Men’s 100m – T46

Gold – Mickey Bushell – Men’s 100m – T53

Bronze – Ben Rushgrove – Men’s 200m – T36

Silver – Paul Blake – Men’s 400m – T36

Bronze – David Devine – Men’s 1500m – T13

Gold – David Weir – Men’s 1500m – T54

Silver – Dab Greaves – Men’s Discus Throw – F44

Bronze – David Devine – 800m – T12

Bronze – Paul Blake – Men’s 800m – T36

Gold – David Weir – Men’s 800m – T54

Gold – Hannah Cockroft – Women’s 200m – T34

Bronze – Beverley jones – Women’s Discus Throw – T35/T38

Bronze – Great Britain – Women’s 4 x 100m Relay – T35/T38

Boccia

Bronze – Great Britain – Mixed Team BC1 – 2

Cycling - Road

Silver – Mark Colbourne – Men’s Individual C 1 Time Trial

Gold – Sarah Storey – Women’s Individual C 4-5 Road Race

Silver – Karen Darke – Women’s Individual H 1-2 Time Trial

Gold – Sarah Storey – Women’s Individual C 5 Time Trial

Bronze – David Stone – Mixed T 1-2 Time Trial

Equestrian

Gold – Sophie Christiansen – Mixed Individual Freestyle Test Grade la

Gold – Natasha Baker – Mixed Individual Freestyle Test Grade II

Silver – Deborah Criddle – Mixed Individual Freestyle Test Grade III

Silver – Sophie Wells – Mixed Individual Freestyle Test – Grade IV

Bronze – Lee Pearson – Mixed Individual Freestyle Test Grade Ib

Judo

Bronze – Ben Quilter – Men’s – 60kg

Sailing

Gold – Helena Lucas – Mixed single – Person Keelboat (2.4mR)

Bronze – Great Britain – Mixed Two Person Keelboat (SKUD18)

Shooting

Bronze – Matthew Skelton – Mixed R6-50m Rifle Prone-SH1

Swimming

Bronze – Matthew Walker – Men’s 50m Freestyle – S7

Gold – Josef Craig – Men’s 400m Freestyle – S7

Bronze – Robert Welbourn – Men’s 400m Freestyle – S10

Bronze – James Clegg – Men’s 100m Butterfly – S12

Bronze – Oliver Hynd – Men’s 100m Backstroke – S8

Silver – Aaron Moores – Men’s 100m Backstroke – S14

Silver – Sasha Kindred – Men’s 200m Ind. Medley – SM6

Gold – Oliver Hynd – Men’s 200m Ind. Medley – SM8

Bronze – Eleanor Simmonds – Women’s 50m Freestyle – S6

Silver- Louise Watkin – Women’s 50m Freestyle – S9

Bronze – Susannah Rodgers – Women’s 100m Freestyle – S7

Silver – Heather Frederiksen – Women’s 100m Freestyle – S8

Bronze – Susannah Rodgers – Women’s 400m Freestyle – S7

Silver – Stephanie Millward – Women’s 400m Freestyle – S9

Silver – Charlotte Henshaw – Women’s 100m Breaststroke – SB6

Silver – Claire Cashmore – Women’s 100m Breaststroke – SB8

Gold – Heather Fredriksen – Women’s 100m Backstroke – S8

Bronze – Hannah Russell – Women’s 100m Backstroke – S12

Silver – Stephanie Millward – Women’s 200m Ind. Medley – SM9

Bronze – Louise Watkin – Women’s 200m Ind. Medley – SM9

Bronze – Natalie Jones – Women’s 200m Ind. Medley – SM6

Bronze – Great Britain – Women’s 4 x 100m Freestyle Relay 34 Points

Table Tennis

Bronze – Paul Davies – Men’s Singles – Class 1

WheelChair Tennis

Silver – Great Britain – Mixed Quad Doubles

Can’t wait to see what this weekend brings…. #paralympics

For our other roundups visit our Paralympic Roundup 2, Paralympic Roundup 1

Imagesource@London2012.com

Categories: events